Přehled eshopů se zlatem – u koho zlato nakoupit a komu se vyhnout. Analýza před nákupem

Také uvažujete nad koupí investičního zlata? Zadáte-li do vyhledávače výraz investiční zlato, vyskočí na vás množství nabídek. Jaké jsou  možnosti v českých eshopech, kdo je nejlevnější a komu se naopak vyhnout? Před koupí investičního zlata jsem udělal malý průzkum a zjistil jsem zajímavé věci. Nabízím Vám rychlý, nicméně, neobjektivní a ryze můj soukromý průzkum českých eshopů se zlatem. Chcete-li alespoň základní vhled do analýzy trhu, neváhejte číst dále.

Jak píši výše, nejde zcela o objektivní analýzu celého trhu, ale o můj průzkum před konkrétní koupí investičního zlata. I přesto zde vytyčím mantinely a podmínky podle kterých jsem hledal informace.

 

Analýza zlata – co jsem se rozhodl nakoupit

  • certifikovaný zlatý investiční slitek Argor-Heraeus
  • váha 1oz
  • analýza eshopů, které se zobrazily na prvních místech po zadání výrazu investiční zlatý slitek
  • datum analýzy 19.11.2021
  • spotová cena zlata dne 19.11.2021 je 41083 Kč

argor heraeus

 

Na co se zaměřit při výběru zlatého investičního slitku?

U analýzy jsem se zaměřil na dva důležité faktory.

  1. Jaký je rozdíl mezi spotovou a prodejní cenou v eshopu
  2. Jaký je rozdíl mezi výkupní a prodejní cenou zlata v eshopů

Faktorů pro výběr investičního slitku je samozřejmě mnohem více, jak píší například v článku Jak správně vybrat zlatý investiční slitek. Na co se zaměřit a nenaletět, ale z investičního hlediska je cena hlavním faktorem pro výběr.

 

Kde koupit zlatý investiční slitek? A jaké jsou mé závěry analýzy?

  • Jak můžete vidět z tabulky níže, analyzoval jsem celkem 13 eshopů, které se mi objevily na předních místech v Googlu (pro upřesnění. Nejde o prvních 13 pozic)Zlatý investiční slitek Argor-Heraeus o váze 1oz se dne 19.11.2021 prodával v rozmezí od 43042 Kč do 48117 Kč při spotové ceně 41083 Kč. Procentuálně se premium pohybuje mezi férovými 4,8 % a neskutečnými 17,1 %.
  • Rozdíl mezi výkupní a prodejní se pohybuje v rozmezí 4 až 15 %. Teoreticky, pokud byste zlato okamžitě po nákupu odprodali zpět eshopu, tak v nejhorším případě přijdete o hrozivých 15 %, což u 1oz slitku dělá ztrátu v řádu několika tisíců korun.

porovnání obchodů se zlatem

Jak vidíte, před nákupem zlatých slitků vybírejte pečlivě a věnujte čas základní analýze. Rozdíly v cenách mohou být opravdu veliké. Pro mě je velmi důležité, abych v okamžiku nákupu měl cenu co nejblíže spotové ceně. Zbytečně nechci přeplácet. Rozdíl prodej/výkup je pro mě také důležitý, i když nepředpokládám, že zlato budu obratem prodávat zpět obchodníkovi. Nicméně každé procento se v investici počítá.

 

  • Pro úplnost, abych mou subjektivní analýzu lehce zobjektivnil, musím uvést ještě jeden závěr. Analýza a rozdíly v cenách jsou platné pouze ke konkrétnímu datu. Nevylučuji, že v jiných dnech mohou být marže eshopů jiné a že eshop, který k datu analýzy nedopadl dobře může mít v jiných dnech výhodnější premium. Tyto eshopy, jak jsem zjistil, nemají pevné marže. Stejnou analýzu jsem udělal o měsíc dříve a mohu potvrdit, že marže se pohybují. I tak ale platí, že eshopy s nejpřijatelnější cenou k datu 19.11.2021 měly přijatelné ceny i o měsíc dříve.

Marže obchodníka je závislá i na hmotnosti slitku. U jakých gramáži zaplatíte vysoké premium, kde nejnižší a kde je premium nejvýhodnější se dozvíte v článku Jaký si koupit investiční zlatý slitek? 1g, 1oz nebo 1kg? Co se vyplatí a co méně

 


A jeden závěr pod čarou

Většina srovnávačů na Internetu je vázána na affiliate programy, kdy autor recenze získá za doporučení některého z eshopu provizi. Mohu zde prohlásit, že v tomto srovnání není aplikován žádný affiliate program a že tato analýza, kterou s Vámi sdílím, sloužila pouze pro soukromý výběr nejvhodnějšího eshopu se zlatem.